Wyliczenia dotyczące odpowiedniej wielkości przydomowego szamba są bardzo istotne, aby zapewnić efektywne i bezpieczne gospodarowanie ściekami. Wyliczenia takie niezbędne są także w przypadku zdecydowania się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. W takim przypadku ustaw ilość dni magazynowania na 1.

Ile m3 wody zużywa 1 osoba

Ile ścieków produkuje 1 osoba? – tutaj znajdziesz odpowiedź na to pytanie

Poniżej udostępniamy kalkulator, który pomoże w obliczeniu ilości ścieków generowanych przed domowników.

Oblicz ilość ścieków na osobę

Kalkulator ilości generowanych ścieków

Jak działa ten kalkulator obliczania ilości ścieków na osobę?

Wielkość szamba przydomowego zależy głównie od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz od ilości zużywanej wody. Aby obliczyć potrzebną pojemność, można skorzystać z prostego wzoru. Najpierw należy oszacować ilość produkowanych ścieków, zakładając, że około 90% zużytej wody stanowi ścieki z domowej kanalizacji.

Przeciętnie, jedna osoba zużywa około 150 litrów wody dziennie, co przekłada się na około 135 litrów ścieków. Dla rodziny czteroosobowej oznacza to produkcję około 540 litrów ścieków na dobę. Jednakże, szambo przydomowe nie jest opróżniane codziennie, dlatego należy uwzględnić czas przechowywania ścieków. Przyjmuje się, że zbiornik bezodpływowy powinien być opróżniany co 10 dni, z dodatkowym zapasem 2 dni. W rezultacie, dla rodziny czteroosobowej potrzebne jest szambo o pojemności około 6480 litrów.

Gdzie zamówić budowę szamba lub oczyszczalni?

Jeśli szukasz firmy specjalizującej się w budowie szamb lub przydomowych oczyszczalni ścieków, warto rozważyć skorzystanie z usług firmy RADMON. Nasza firma t oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie przydomowych oczyszczalni ścieków, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Dane kontaktowe firmy RADMON:

 • Adres e-mail: biuro@radmon.pl
 • Adres fizyczny: Polna 12A, Kamienic, Śląsk, 42-674
 • Godziny otwarcia:
 • Poniedziałek: 07:00 – 19:00
 • Wtorek: 07:00 – 19:00
 • Środa: 07:00 – 19:00
 • Czwartek: 07:00 – 19:00
 • Piątek: 07:00 – 19:00
 • Sobota: 07:00 – 19:00
 • Niedziela: 07:00 – 19:00
 • Telefon do obsługi klienta: +48 609 350 293
Gdzie zamówić budowę szamba lub oczyszczalni
Gdzie zamówić budowę szamba lub oczyszczalni

Kontaktując się z firmą RADMON, możesz uzyskać fachowe doradztwo oraz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Firma ta zapewnia profesjonalne usługi w zakresie projektowania, budowy oraz montażu szamb i oczyszczalni ścieków, co czyni ją godnym zaufania partnerem w tej dziedzinie.

Znajdziesz tu pomoc w zagadnieniach

 • Jak obliczyć ilość ścieków bytowych?
 • Ile m3 ścieków na osobę?
 • Jak obliczyć pojemność szamba z kręgów?
 • Szambo 10m3 na ile wystarcza?
 • Ile m3 ma szambo?

Jak wygląda kontrola szamba?

Kontrola szamba obejmuje wezwanie właściciela nieruchomości do Urzędu w celu przedstawienia zawartej umowy z firmą zajmującą się wywozem nieczystości oraz przedstawienie dokumentów potwierdzających dokonywanie płatności za tę usługę, takich jak rachunki czy faktury VAT. Ważne jest, aby przedłożone dokumenty świadczyły o regularnym usuwaniu szamba.

Czy gminy będą sprawdzać szamba?

Czy gminy będą przeprowadzać kontrole szamb? Jest to związane z wprowadzeniem zmian w ustawie Prawo wodne. Od 2022 roku, kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków stały się priorytetem dla samorządów. Wymaga się od gmin, aby dokonały ewidencji i inspekcji systemów sanitarnych na terenie swojej działalności.

Jaka kara za brak faktur za wywóz szamba?

W przypadku, gdy podczas kontroli osoba nie jest w stanie przedstawić wymaganej dokumentacji, tj. umowy na legalne usługi wywozu nieczystości oraz dowodów opłacania tych usług, może zostać nałożony na nią mandat w wysokości 500 złotych. Dodatkowo, sprawa może zostać skierowana do sądu, gdzie możliwa jest nałożenie grzywny do 5 tysięcy złotych.

Czy rolnik może sam wywieźć szambo na pole wywóz bez umowy?

Niestety, jest to nielegalne. Zgodnie z przepisami jako właściciel nieruchomości z istniejącym szambem musisz mieć podpisaną umowę z odbiorcą nieczystości ciekłych.

5/5 - (8 votes)

Autor: inż. Mariusz Krupa